Raty równe czy malejące? Co wybrać?

19:08:2020 Kredyty Porady

Ubiegasz się o kredyt hipoteczny na kupno domu lub mieszkania? Nie wiesz na jakie raty się zdecydować? Do wyboru masz dwie opcje. Raty równe lub raty malejące. Różnica pomiędzy nimi jest olbrzymia.

Kredyt z ratami równymi spłaca się przez cały okres trwania umowy taką samą miesięczna wysokością raty. Pozwala to stosunkowo łatwo zaplanować domowy budżet, uwzględniając w nim wysokość raty.

Kredyt z ratami malejącymi charakteryzuje się tym, że pierwsza rata jest najwyższa, a każda kolejna nieznacznie niższa. W początkowym okresie spłaty, miesięczne raty mogą być pewnym obciążeniem dla budżetu, chyba że uzyskiwane zarobki są na tyle duże, że pozwalają bez wysiłku spłacać większą część zobowiązania. Właśnie w takich przypadkach polecamy raty malejące. Pozwalają one szybciej spłacić większą część kredytu, zostawiają na późniejsze lata, nie rzadko czasy skąpej emerytury niewielką ratę. Ratę, którą łatwiej będzie spłacać gdy zdecydowana część zadłużenia jest już uregulowana w przeszłości, dzięki uzyskiwanym wtedy wysokim zarobkom.