Lokaty - czy ciągle opłaca się oszczędzać?

26:04:2023 Oszczędzanie

Na rynku bankowym dostępnych jest wiele rodzajów lokat terminowych, które w określonym z góry czasie gwarantują odsetki i pozwalają na przyzwoite oszczędności. Dlatego też wielu Polaków decyduje się na lokowanie swoich pieniędzy na lokatę. Czy jednak w dzisiejszych czasach ciągle opłaca się inwestować swoje oszczędności w lokaty?

 

Czy opłaca się oszczędzać na lokacie?

Odpowiedź brzmi - tak! Głównym powodem, dla którego lokaty wciąż są opłacalne, jest fakt, że przy lokacie pieniądze są cały czas bezpieczne, a odsetki są pewne. Przy założeniu, że wpłacone na lokatę środki nie zostaną ruszone w określonym na lokacie czasie mamy pewność, że otrzymamy zagwarantowany procent zwrotu. Ponadto oprocentowanie lokat terminowych stało się wystarczająco wysokie, aby dobrze zabezpieczyć swój kapitał i pozwolić wypracować oczekiwane zyski. Odsetki rzędu 6 czy 8% może nie są imponujące w stosunku do innych, bardziej dynamicznych, inwestycji, ale wpłaty z lokaty są gwarantowane. Same banki są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. A lokata nie jest obarczona takim ryzkiem jak np. gra na giełdzie czy fundusze inwestycyjne.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę.

Wybierając lokatę należy również pamiętać, że największym ograniczeniem jest czas jej trwania. Zazwyczaj nie możemy wycofać wpłaconych środków przed wymaganym na lokacie czasem, a im dłuższa lokata, tym wyższe oprocentowanie. Warto również zwrócić uwagę na zalety lokaty, które oferują banki - np. maksymalizowanie zysków, ochronę kapitału i dostęp do konta online, pozwalający na śledzenie zysków z lokaty.

 

Jak więc jest z tą lokatą w obecnych czasach?

Podsumowując, lokata nadal jest chyba obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej opłacalnym sposobem na oszczędzanie, choć przy wyborze odpowiedniej lokaty należy wziąć pod uwagę oprocentowanie, czas trwania, gwarancję oraz dodatkowe zalety oferowane przez banki. Przy dobrym planowaniu i odpowiednim rozłożeniu funduszy, lokata może stać się bardzo dobrą inwestycją na przyszłość.