Kredyt hipoteczny, a pożyczka hipoteczna. Na czym to polega?

19:08:2020 Porady Kredyty Kredyt mieszkaniowy

Bankowe produkty hipoteczne cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Wpływa na nią oczywiście korzystne oprocentowanie – najniższe spośród wszystkich pożyczek i kredytów. Pewnym problemem dla niektórych osób może natomiast być odróżnienie pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego.

Pożyczka hipoteczna

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka hipoteczna to pieniądze, które bank nam pożycza pod hipotekę – najczęściej zakładaną na nieruchomości – działce, mieszkaniu lub domu.

Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel – remont domu, zakup samochodu, wkład własny do kupna innej nieruchomości lub sfinansowanie innych działań.  Wysokość takiej pożyczki to zazwyczaj maksymalnie 60 do 70% wartości nieruchomości. Mając własne mieszkanie lub dom, i jednocześnie potrzbując pieniędzy na iwestycję czy niespodziewane wydatki, możemy wnioskować o całkiem pokaźną kwotę. 

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny służy natomiast do skredytowania kosztów zakupu nieruchomości. To również może być działka, mieszkanie, dom, lokal usługowy. O ile pieniądze z pożyczki hipotecznej kredytobiorca otrzymuje na konto i może nimi dowolnie zarządzać, o tyle pieniądze z kredytu hipotecznego wypłacane są stronie, która sprzedaje nieruchomość.

Wyjątkiem jest kredyt budowlano-hipoteczny, przeznaczony na budowę domu. Wówczas pieniądze wypłacane są w transzach. Transze to podzilona na kilka, niekoniecznie równych, częsci całkowitej kwoty kredytu.