Konto oszczędnościowe czy lokata - co się bardziej opłaca?

19:08:2020 Porady Oszczędzanie

Pieniądze dla każdego z nas są bardzo ważne. Ciężko je zarabiamy, potem je wydajemy i tak cały czas. Czasem przychodzi jednak taki moment w życiu każdego z nas, kiedy zdecydujemy się na odłożenie, mniejszej bądź większej sumy pieniędzy. Jest to o tyle dobre, że takie pieniądze, to pewnego rodzaju zabezpieczenie na tak zwaną czarną godzinę, czy gorszy czas. Każdy powinien posiadać dodatkową gotówkę, tylko po to, aby móc spokojnie funkcjonować. Poniżej przedsatwimy plusy i minusy konta oszczędnościowego i lokaty bankowej.

Lokata bankowa

Bardzo popularną formą gromadzenia oszczędności jest lokata bankowa. Taka lokata to pewnego rodzaju umowa między dwiema stronami, czyli klientem, a bankiem. Umowa to zawierana jest na czas określony, czyli na okres kolejno 3, 6, lub 12 miesięcy.

Osoba, która postanowiła założyć sobie lokatę bankową i wpłacić określoną kwotę pieniędzy, dopiero po upływie tego czasu będzie mogła wypłacić sumę wcześniej wpłaconą  z należnymi odsetkami. Z góry wiadomo, jaką kwotę będziemy mogli wypłacić po wygaśnięciu obowiązującej lokaty.

Istotnym faktem jest tu to, iż oprocentowanie lokat z jest założenia wyższe niż na innych rodzajach rachunków.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokaty bankowej, umożliwia nam systematycznie wpłacanie, a co nawet ważniejsze - wypłacanie gotówki z konta. Możemy to robić, w każdym momencie, kiedy poczujemy taką potrzebę. Ogromny wpływ na nasze oszczędności ma sposób naliczania odsetek. Odsetki najczęściej naliczane są pod koniec każdego miesiąca, od faktycznej kwoty znajdującej się w tym czasie na koncie. W taki sposób gromadzone są również na nim nasze oszczędności. Wypłacając jakąś sumę w międzyczasie musimy liczyć się zmniejszą kwotą odsetek.

 

Nie ma co się oszukiwać, że decydując się na oszczędzanie, to właśnie aspekt oprocentowania i naszych przyszłych zysków, staje się w tej sprawie tym najważniejszym. Często wysokość takich odsetek, a także sposób ich naliczania uzależniony jest od danego banku. Jedno jest pewne, warto oszczędzać, ale czy będzie to odpowiednia lokata bankowa, czy konto oszczędnościowe, w głównej mierze będzie zależne od Ciebie i od Twoich wymagań.